A. Le Coq Premium liiga, Esiliiga, Esiliiga B, naiste Meistriliiga ning Coolbet saaliliiga klubid osalesid sel nädalal kahepäevasel seminaril, mis on jätk 2024. aasta lõpuni kestvale arengukavade seminarile.
Kahepäevasel seminaril osalesid välisekspertidena mitmete liigade ja alaliitudega strateegilise arengukava väljatöötamisel ja nõustamisel töötanud Geoff Wilson ja Iirimaa klubi Bohemiansi tegevdirektor Daniel Lambert.
Wilson märkis, et oktoobris toimunud avaseminarile järgnenud aja jooksul keskendusid klubid strateegilisele planeerimisele. Seekordse kohtumise eel tuli klubidel analüüsida oma sihtrühmi, fänne, treenereid, liikmeid ja töötajaid, et mõista edasiste sammude planeerimisel klubi siseolukorda. „Töötame koostöös Eesti Jalgpalli Liiduga, et aidata klubidel ellu viia uuenduslik plaan, millel on kaks põhieesmärki: jagada klubide vahel teadmisi ning aidata igal klubil kujundada ja ellu viia strateegiat, mis tugevdab ja kasvatab nende organisatsiooni," selgitas Wilson.
Lambert tutvustas osalejatele Bohemiansi klubi näitel, kuidas toimiv arengukava aitab klubil suunda seada. „Meie jaoks on väärtused olulised, kuna nendeta oleks plaan olnud tühi. Meie tegevuse aluseks on olnud inimlikud väärtused: alustasime kohaliku piirkonna inimestega ja lahendasime nende probleeme. Seega ei toonud meie tegevused kasu ainult klubile, vaid ka kogukonnale. Selle tulemusena tunnevad inimesed, et nad soovivad aidata klubi eesmärkide poole pürgimisel," sõnas Lambert. Samuti peab ta oluliseks klubi toetajaskonna kaasamist: „Uue plaani ja suuna ilmnemisel on oluline, et klubi kaasaks ka oma toetajad. Kui neid ei kaasata, võivad tekkida osapoolte vahel probleemid, sest edukas plaan peaks olema ühine nii treenerite, töötajate, omanike kui fännide vahel,“ lisas Lambert.
Finantsalaseid teadmisi jagas osalejatele EJLi asepresident Gerd Müller. „Finantsjuhtimine on kui sporditegemine, kus aluse moodustavad ilma igasuguste mööndusteta distsipliin ja järjepidevus. Kui rahaline seis ei ole teada, on klubile tuleviku kavandamine väga keeruline. Rahavoo planeerimine on kõige alus," ütles Müller.
Müller on finantsvaldkonnas ja juhtimises suurte kogemustega: ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna, olnud Swedbanki juhatuse liige ja Nordea panga juht ning praegu on ehitusettevõtte Nordecon juhatuse esimees.
Klubi kogukonnatöö edulugusid tutvustasid Pärnu JK Vapruse tegevjuht Karin Lipstuhl ja Tallinna FCI Levadia kogukonnajuht Lauri Välja. Koos Levadiaga tänavu mitmeid rekordeid püstitanud Välja jäi seminaripäevadega rahule. „Seekordsed külalised on väga kvaliteetsed: meile pakuti palju uut infot, mida saame kasulikult rakendada. Inspireeriv on kuulda teiste strateegiaid, mõtteid ja seda, mis mujal toimub. Olen seda kogemust nautinud ja olen kindel, et see aitab kaasa minu enda mõtete kujundamisele ja edasistele tegevustele," rääkis Välja.
Detsembrikuiste seminaripäevade järel on klubide eesmärk saada valmis arengukava esimene versioon. Aasta aega vältava seminari eesmärk on toetada tippklubisid strateegilise arengukava loomisel. Alates 2025. aastast on arengukava Premium liiga klubidele litsentseerimisel kohustuslik nõue, toetades klubide juhtimise jätkusuutlikkuse põhimõtet. Seminaripäevadel tutvutakse klubidele üksikasjalikult arengukava koostamise põhimõtteid ja meetodeid koos toetavate abimaterjalidega. Kohapeal toimuvate seminaride kõrval toimub õpe ka veebis ning seminaridele kaasatud eksperdilt on võimalik saada tuge ja tagasisidet.
Foto: Katariina Peetson/Jalgpall.ee