Narva Transi treeneripingilt Rakvere JK Tarva meeskonna etteotsa asunud Valeri Bondarenko hinnangul pole hetkel Esiliigas meeskonda, kes oleks võimeline Premium liigas mängima. Bondarenko tõdes portaalile jalgpall.ee, et mitmes klubis käib selles suunas väga sihipärane töö.
Oled aastaid Eesti kõrgliiga klubisid treeninud ja seepärast ka hästi kursis meie tugevama liiga tasemega. Nüüd oled mõned kuud Esiliigas olnud ja kindlasti oskad hinnata nende meeskondade võimalusi Premium liigat silmas pidades.
Esiliigas on klubid, kelle taga on head organisatsioonid ja tasemel infrastruktuur. Linnad ja klubid on selle nimel tugevalt pingutanud. Rakverel, Pärnul, Viljandil ja Kuressaarel on sihid ning eesmärgid kindlalt paigas. Protsess toimib ja klubid arenevad. Kõik nad võiksid tegelikult mängida Premium liigas, aga klubides ei kiirustata sinna tõusmisega. Saadakse aru, et täna ei ole meeskondade tase veel seal mängimiseks ja sinna püsimajäämiseks piisav. Keegi ei kiirusta ja oodatakse õiget momenti, et kõrgemas seltskonnas ka läbi lüüa, mitte sealt kohe välja langeda.
Eelnevat arvestades võib öelda, et töö alles käib, kuid konkurents on tihe.
Kui vaadata tabeliseisu siis pole ühtegi sellist meeskonda, kes oleks konkurentidest kindlalt üle. Ei ole nii nagu Premium liigas, kus meeskonnad on oma tasemelt ja tulemustelt jagunenud kaheks. Esiliigas on seis tihe, keegi ei saa end kindlalt tunda ja nautida rahulikku elu. Võimalused võita ja kaotada on kõigil.
Konkurents on kindlasti edasiviiv, aga mis on liiga nõrkused?
Tegu on amatöörmeeskondadega, kelle tase ja tulemused sõltuvad sellest, kuidas mängijad saavad käia trennis ja mängudel. Enamus mehi on oma tööga seotud ja tegelevad jalgpalliga, sest armastavad seda mängu ja tahavad seepärast ka mängida. Nad ei saa aga sajaprotsendiliselt pühenduda ning see mõjutab taset ja stabiilsust. Kui klubides leitakse mängudeks optimaalsed variandid ja parim koosseis, siis võidakse kõigiga mängida, vastasel juhul tulevad tagasilöögid. Oleme treeneritega seda teemat arutanud ja see on ühine probleem. Pidevad erinevad koosseisud mõjutavad kõiki meeskondi.
Kas oled näinud ka perspektiivikaid mängijaid?
On tõepoolest andekaid mängijaid väga heade oskustega. Mind üllatab, et mitmed neist mängivad Esiliigas. Paraku on nad oma elus valinud juba töö või õppimise, nad on keskendunud oma tegemistele ja professionaalse jalgpalluri karjäärile ei mõtle.
Mida peab selleks tegema, et kõrgemas seltskonnas ka konkurentsivõimeline olla?
Selleks tuleb klubidel ja meeskondadel teha ikka mitmeid ümberkorraldusi, parandada infrastruktuuri ja täiendada koosseisu tasemel mängijatega. Premium liigas on ikkagi kõrgem tase ja seal mängimiseks peavad olema ka paremad mängijad. Kindlasti on vajalik, et meeskond oleks ikkagi professionaalne. Muidu võib mõnes mängus ju üllatada, aga pikal turniiril jäädakse hätta. Üksi paarist heast mängijast ei piisa – on vaja ühtset meeskonda, kogenud ja noorte mängijate kooslust.
Kuidas sattusid Rakvere JK Tarva treeneriks?
Mind kutsuti ja olen väga rahul, selle olukorraga, kuidas klubis kõik kulgeb. Eesmärgid ja suunad on kindlalt paigas. Muidugi tahaks ma näha professionaalset meeskonda, kuid see aeg veel tulevikus tuleb. Pisut peame veel kannatama, kui noored peale kasvavad. Töö selles osas aga käib.
Kas amatöörmeeskonna treener on olla raskem või kergem?
Kindlasti on keerulisem, sest ma olen harjunud sellega, et tean, millal mul on treeningud, kui palju mehi on trennis ja mängul ning mida ma saan treeningutel teha. Amatöörmeeskonnas ma oma tegevuses nendest kriteeriumitest kindlalt lähtuda ei saa.
Tekst: Alver Kivi
Foto: Lembit Peegel