30

03.2017

14:16

Üheksa aasta tagune võimas võit ehk kuidas me horvaatidele säru tegime

Horvaatia punavalgeruudulised särgid jalgpallimurul ei ole eestlastele kindlasti võõras vaatepilt. Nii meeste kui ka naiste erinevate koondiste peale kokku on omavahel mängitud üle 20 korra. Seni üks parimaid tulemusi pärineb 2008. aastast, kui toonane U19 koondis alistas Horvaatia eakaaslased tulemusega 4:1!

Tegemist oli 2009. aasta EM-valikturniiriga ja Eesti sai tänu loosile õiguse võõrustada oma alagrupi kohtumisi. Esimeses mängus mindi Kadrioru staadionil vastamisi just Horvaatiaga. 560 pealtvaataja ees asus kodumeeskond üllatuslikult juba kaheksandal minutil juhtima. Praegu FC Flora eest Premium liigas väravaid lööv Rauno Alliku suunas nurgalöögist tulnud palli vastaste võrku. Sellega Alliku hoog ei raugenud, sest tollel hetkel Pärnu Vapruse ridadesse kuulunud ründaja jõudis oma teise tabamuseni 29. minutil, põrutades löögi väravavahile püüdmatult posti kõrvale. Enne poolajapausi säras veel Henrik Ojamaa, kes ilusa individuaalse sooritusega suurendas eestlaste eduseisu veelgi ja meeskond sai 3:0 eduseisus puhkama minna.

Teise kolmveerandtunni alguses tekkis raskeid hetki, kui vastased meeleheitlikult enda väravat otsisid, kuid Eesti meeskond suutis enamiku horvaatide rünnakutest pareerida. Mängu jätkati hoopis ise resultatiivselt – veidi enam kui 20 minutit enne lõppu saatis kapten Henri Anier kaitsjatest tagasipõrkunud palli vastaste väravavõrku. Mängu lõpu eel jõudsid ka külalised lõpuks sihile, kui nende auvärava lõi Hrvoje Tokic. Sellest jäi aga väheks ning suurüllatus oligi vormistatud – Eesti teenis 4:1 võidu.

Tolles mängus Eesti väravat kaitsnud Jüris Sahkur (pildil) tunnistas, et tulemus oli ootamatu.

„See oli suur üllatus meie kõigi jaoks, kuid ma usun, et need horvaatia kutid ei saa tänase päevani aru, mis juhtus,” lausub ta. „Kui ma õigesti mäletan, siis seesama Horvaatia koondis võitis meid U17 valikturniiril 5:0 ja kaks aastat hiljem tuli neil vastu võtta 1:4 kaotus.”

Tulemus tundus üsna uskumatu, sest Horvaatiat peeti alagrupis suureks soosikuks. Väravavaht meenutas, et meeskonna ettevalmistus kohtumiseks ja kogu turniiriks polnud just kõige ideaalsem, kuid sellele vaatamata olid mängijad väga motiveeritud.
„Esimese asjana tuleb meelde, et nädal aega valmistusime turniiriks Kehtnas ja Valtus,” mäletab mees. “Esimeses trennis ootas meid ees täiesti hooldamata Kehtna staadion, kus võinuks loomi karjatada, aga selle asemel tegi Eesti U19 koondis seal nädal aega trenni. Sellele vaatamata suutsid treenerid selle aja jooksul süstida poistesse suures koguses enesekindlust, mis päädis 4:1 võiduga Horvaatia üle.”

Vaieldamatult oli tegemist kõva saavutusega. Kokkuvõttes teenis Horvaatia võidu, viigi ja kaotuse ning lõpetas alagrupis kolmandana. Eesti kaotas Belgiale, võitis Kasahstani ja kogus kuus punkti ning pääses koos alagrupivõitja Belgiaga järgmisesse ringi. Toonases Belgia koondises tegid muide tegusid ka Chelsea superstaar Eden Hazard ja endine Liverpooli mängumees Christian Benteke.

Mängu ajal kõhe

Sahkuri sõnul võis horvaatide favoriidistaatus kohtumises Eestiga neile ka saatuslikuks saada.

„Loomulikult nad alahindasid meid, aga see ei vähenda võidu tähtsust,” on puurilukk kindel. „Esimesest sekundist peale alustasime mängu väga distsiplineeritult, aga ka särtsakalt. Juba mängu ajal võttis seest kõhedaks, kui me kiirelt 2:0 lõime. Et mis nüüd toimub – kas see on vaikus enne tormi või me olemegi nii palju Horvaatiast üle? Õnneks olime meie selle tormi tekitajad ja kõik lõppes hästi. Pärast lõpuvilet olime tehtud vennad. Kõik rääkisid meist ning käis igasugune ennustamine, aga järgmine mäng Belgia koondisega eesotsas Hazardiga tõi meid maa peale tagasi (kaotati 0:5 – toim.). Õnneks saime siiski viimases mängus võidu ning läksime järgmisesse ringi. Head meelt teeb asjaolu, et poisid, kes toona sahistasid Horvaatia vastu, on väga tõenäolised skoorijad ka tänasel päeval!”

Kes olid siis need mängumehed, kes kuulusid võidukasse koosseisu? Varasemalt sai juba mainitud kohtumises väravad löönud Henrik Ojamaad ja Henri Anieri, kes nüüdseks koguvad mänguminuteid Šotimaa kõrgliigas vastavalt Dundee ja Invernessi koosseisus. Välismaale on õnne otsima läinud ka vahetusmängijana koondisekaaslaste võitu näinud Marek Kaljumäe, kelle koduklubiks on Soome kõrgliigas PS Kemi.

Täna Premium liigas tegusid tegevaid mehi võib algkoosseisust leida lisaks kahe väravaga säranud Allikule veel teisigi. Horvaatia vastu tegid terve kohtumise kaasa FC Levadia kaitsemees Artjom Artjunin ja Igor Subbotin, kes varasemalt oli samuti Levadia mängija, kuid nüüd Nõmme Kaljus pallib. Poolkaitsja Sander Sinilaid on Paide Linnameeskonna mängumees. Ka vahetusmeeste hulka kuulus praeguseid Eesti kõrgliiga mängijaid – teisel poolajal sekkus mängu FCI ründaja Albert Prosa. FC Flora praegune esiväravavaht Mait Toom jäi tolles kohtumises pingipoisiks. Paljud koosseisu kuulunud mängijad rändasid hiljem mitmete Premium liiga klubide vahet, kuid sellest aastast alates enam tegevmängijad ei ole või pallivad Eesti madalamates liigades. Nendeks on Meelis Peitre, Kaspar Kaldoja ja Andrei Veis, kes praeguseks tegutseb Eesti Jalgpalli Liidus noortekoondiste kehalise ettevalmistuse treenerina. Tolle mängu puurilukk Sahkur on vahepeal pidanud väravavahtide treeneri ametit Nõmme Kalju esindusmeeskonnas ning alates uuest aastast tegutseb samal ametipostil Paide Linnameeskonna juures. Mängijana kuulus ta pärast 2008. aastat mitmetesse klubidesse, esindades põhiliselt Rakveret ning eelmisel hooajal käis väljakumängijana platsil II liigas Tallinna JK Piraaja eest.

Kuidas on läinud Eesti toonastel vastastel ja kuhu on tüürinud nende karjäär? Paljud Kadriorus murule jooksnud mängijad on leidnud tee erinevatesse kõrgliigadesse – riikide nimekirja kuuluvad näiteks Šveits, Jaapan, Makedoonia, Island, Belgia, Prantsusmaa ja muidugi ka Horvaatia. Horvaatia vahetusmeeste nimekirjast leiab huvitaval kombel ka mängijaid, kes hetkel on klubikaaslasteks Eesti koondise mängijatele. Tomislav Juric kuulub Austria esiliiga klubisse SV Horn, kuhu sel aastal siirdus ka Ilja Antonov. Filip Ozobic mängib Aserbaidžaani kõrgliiga klubis Gabala, kelle koosseisus ohustab vastaste väravaid ka Eesti koondise ründaja Sergei Zenjov. Kuulsa klubi nimekirja kuulub toonane varuväravavaht Matej Delac, kes hetkel on üks paljudest Chelseast laenul olevatest mängijatest ja viibib Belgia kõrgliiga klubis Royal Excel Mouscron.

Horvaatia toonase koosseisu kuulsaimaks meheks võib kindlasti pidada ründajat Andrej Kramaricit, kes igapäevaselt teenib leiba Bundesligas Hoffenheimi ridades. A-koondises on mees kirja saanud 19 mängu ja selle aja jooksul löönud ka viis väravat. Meeste koondisesse on suutnud ennast lisaks Kramaricile murda ka Domagoj Antolic ja Filip Ozobic, kes on koondise eest pidanud vastavalt kuus ja kaks mängu.

***

Eesti koosseis tol päeval: Jüris Sahkur, Meelis Peitre, Aleksei Jahhimovitš, Artjom Artjunin, Albert Taar, Igor Subbotin, Martin Tšegodajev, Rauno Alliku, Henrik Ojamaa, Henri Anier, Sander Sinilaid, Mait Toom, Andrei Veis, Marek Kaljumäe, Kaspar Kaldoja, Maksim Paponov, Deniss Jõgiste, Albert Prosa

Lugu ilmus teisipäevases Eesti - Horvaatia maavõistluse kavas

Tekst: Maarja Saulep
Pildil Jüris Sahkur
Foto: Jana Pipar

Peatoetaja

  • LHV

Suurtoetajad

  • Nike
  • A. Le Coq
  • Coolbet
  • Rimi

Toetajad

  • ABC Motors
  • Ramirent
  • FIFAA
  • Taisto
  • MyFitness
  • Krausberg
  • Spordihooldus
  • Eskaro
  • Corny
  • Ferroline Group
  • Euronics
  • Sportland

Turvapartner

  • ProSecurity Partner

Meediapartnerid

  • ERR
  • Õhtuleht
  • Soccernet
  • JALKA
  • MIND Media

Partnerid

  • UEFA
  • FIFA
  • Kultuuriministeerium
  • Tallinn
  • EOK
  • Integratsioon

Sotsiaalpartnerid

  • SPIN
  • SOS Lasteküla