Eelmisel hooajal Tartu Tammekat juhendanud karismaatiline Uwe Erkenbrecher (edaspidi UE) on Eestis tagasi! Vähemalt ajutiselt. Maarjamaa jättis ta südamesse nii tugeva jälje, et mees otsustas siin koos oma poja, Saksamaa Sky Sportsi reporteri Yannick Erkenbrecheriga (edaspidi YE), puhkuse pidada. Jalgpall.ee portaal nabis isa-poja kinni ning päris nii Eesti, Saksamaa kui algava MM-i kohta.
Miks sa Eestisse tagasi tulid?
UE: Lahkusin Eestist pärast üleminekumänge Rakvere vastu. Tammeka meeskonnavaim oli imeline ning tiim võistkonna taga oli sama hea. Mul oli siin väga tore, ainsaks probleemiks oli see, et kuus kuud palka ei makstud. Alguses oli plaan Tartusse tagasi tulla, Afsharid (Jane ja Babak, Tammeka endised omanikud – toim.) lubasid raha maksta ning olin Veiko Sooga (Tammeka endine mänedžer – toim.) ühenduses. Me olime olukorrast väsinud, aga siiski lootsime, et asjad lähevad paremaks. Märtsis sain Saksamaal töö (tugevuselt neljas liiga, VfR Neumünster – toim.) ja nii ta läks. Nüüd oli esimene vaba aeg, et tagasi tulla ja näha, mis toimub. Plaanisin reisi nii, et võimalikult palju mänge näeks. Laupäeval Narva ja koondisemäng, esmaspäeval Tallinna Kalev, teisipäeval Tammeka. Kutsusin poja ka ja kuna ta on jalgpallihuviline, siis tuli kaasa. Mul on siin head mälestused. Pole põhjust, miks mitte tagasi tulla.
Olen kuulnud, et sulle üüratult meeldis Eesti.
UE: Tartu oli mõnus – palju tudengeid, 100000 elanikku, meenutas mõnda keskmise suurusega Saksamaa linna. Siin on väga palju noori mängijaid, kes treenivad nagu professionaalid. Ideed on siin head ning see meenutas mu treenerikarjääri algust. Mul oli tunne, et ma saan midagi üles ehitada. Pärast kaht kuud Eestis läks ilm paremaks ja ma tundsin, et saan siin asju arendada. Ma olin meeldivalt üllatunud, et kõik nii hästi inglise keelt rääkisid.
Millise mulje Narva Transi ja Sillamäe Kalevi mäng jättis?
YE: Mäng oli põnev. Isa rääkis mulle enne kahest mängijast, Siim Tennost ja Irie’st. Nägin, et ETV tegi ülekannet ja mind huvitas ka tehniline pool. Mitut kaamerat kasutatakse ja muu selline. Ma vaatan Saksamaal 2-3 mängu nädalas, Bundesliga ja 2. Bundesliga. Siin on palju andekaid vutimehi, kuid mängu kiirus on palju-palju aeglasem. Tehnilised oskused on võib-olla samad kui Saksamaa 3-4 liigas.
UE: Enne mängu vaatasime, kuidas mängisid noored pallipoisid. Yannick oli vaimustuses, vasakujalalised mängijad, kes triblasid nagu Maradona. Ma olen seda Tartus ka näinud, aga süsteem on liiga väike, nad ei saa piisavalt edasi areneda. Kohtusin ka Narva peatreeneriga (Valeri Bondarenko – toim.), aga me ei saanud vestelda, sest ta ei räägi eriti inglise keelt. Surusime kätt ja vaatasime üksteisele lihtsalt silma.
Siim Tenno on nüüd Transis, varem mängis Tammekas. Kuuldavasti aitasid sa teda Saksamaal testimistele?
UE: Ma usun, et Eesti mängijaid võiks esimeses kahes Bundesliigas rohkem olla. Tammeka juhendajana oli üks mu eesmärkidest aidata jalgpallureid Saksamaa klubidesse ning noorteakadeemiatesse. Saksamaale tahavad kõik, piirid on avatud, mängijaid tuleb igalt poolt. Kui sa oled väikesest riigist, siis keegi ei usu sinusse. Ma kardan, et Tenno on paar aastat hiljaks jäänud. Kui ta oleks noorem, siis ta mängiks 2. Bundesligas.
YE: Tenno käis testimas Paderborn 07-s, kes uuest hooajast mängib Bundesligas. Ma tunnen nende treenerit hästi ja pärast uurisin, et kuidas ta hakkama sai. Ta ütles, et Siim on hea mängija, aga algkoosseisu ilmselt kohe ei pääseks ja nad ei taha vahetusmehega lepingut sõlmida.
UE: Nagu Yannick ütles, mängutempo on siin aeglane. Eestis joostakse ringi, sul on pall, sul ei ole palli. Kui Saksamaal kaotad palli, pead kohe tagasi spurtima ja kaitse kompaktsemaks muutma.
YE: Narva ja Sillamäe mängust oli näha, et ei suudetud pressida. Kui keegi kaotas palli, siis jäi ta lihtsalt niisama ringi kõndima. Taktikalist kaitsemängu ei toimunud.
UE: Saksamaal peavad kõik mängijad kaitsesse tagasi töötama.
YE: Tugevuselt neljandas liigas (Regionalliga – toim.) on viis tsooni ja vähemalt 40 professionaalset klubi. Saksamaa jalgpall on uskumatu.
Praegu oled Neumünsteri peatreener.
UE: Peatreener ja spordikoordinaator. Märtsis sain treeneriks ja mulle anti ülesanne klubi liigasse püsima jätta. Saime hakkama. Tegemist on väikese klubiga, pean uue meeskonna üles ehitama. Järgmine aasta väga head võimalust pole, aga kahe aasta pärast on meil kindlasti hea sats koos.
Mõnda Eesti mängijat ei ürita Saksamaale tuua?
UE: Võib-olla, eks näeb. Peab Eesti taseme uuesti üle vaatama ning seda meie omaga võrdlema. Kõik on võimalik.
Täna, kolmapäeval, on Tartus Tammeka ja sinu talenditreening.
UE: See on pigem Tammeka programm. Ma olen seal kohal, ma toetan neid ja annan mõne mõtte, aga see pole minu talenditreening. Tammeka üritab leida andekaid mängijaid, keda madalamatest liigadest klubisse tuua. Ei ole nii, et ma panen 3-4 mängijat pagasisse ja lendan nendega Saksamaale.
YE: Ma mäletan, et kui ma olin 7-8, siis sa juhendasid treeningut, kus mina olin üks talentidest!
UE: See oli Wolfsburgis. Ma olin peatreener ja ühtlasi toetasin ka noortetreenereid. Iga kahe nädala tagant tegime selliseid asju. Eks ma olen 30 aasta jooksul mõne mängija ikka leidnud. Kui poleks, siis ma teeks midagi valesti.
Mida Tartu jalgpall vajab, et järgmine samm astuda?
UE: Raha ja paremaid väljakuid. Praegu on üks kunstmuru, mis on ka liiga väike. Tartus on väga motiveeritud inimesed, ma loodan, et Tammekal on tulevikus Saksa treeneri jaoks raha. Tartu võiks Premium liigas viie parima hulgas olla, aga selleks on ressursi vaja. Lisaks on võimalik staadionile regulaarselt 800-1000 inimest saada. Tartul on palju potentsiaali, sinna oleks vaja baasi, kuhu saaks tulla ka ümberkaudsete linnade parimad noored.
Tahaksid Tammekasse tagasi tulla?
UE: Ma olen Eestis igale heale tööle avatud. Kui tekib võimalus, siis ma mõtlen selle peale. Ma pole unistaja, pigem realist. Ma hoian Tammekaga ühendust ja eks näis.
Kuidas Saksamaal MM-il läheb?
UE: Ei tea. Kõik on segaduses. Joachim Löw (koondise peatreener – toim.) teeb palju vahetusi. Palju lihtsam oleks, kui oleks ainult 12-13 tasemel mängijat. Meil pole kindlat algkoosseisu ja kõik on väga põnevil, et näha, kes mängivad ja kes mitte.
Teil on liiga palju häid jalgpallureid.
YE: Keskväljal küll, aga ründajaid on ainult üks. Miroslav Klose. Ta on 36 ja oli sel hooajal palju vigastatud. Ega meie grupp kerge pole – Portugal, Ghana, Ameerika Ühendriigid.
UE: Kui leiame rütmi, siis läheb hästi. Ma usun, et oleme vastastest 1 värava võrra paremad. Kui me rütmi ei leia, siis võime viigistada või kaotada. Mul pole tiimist selgelt pilti. Tean, kuidas Bayern või Borussia mängivad, aga koondise kohta ei tea.
YE: Arvan, et jõuame poolfinaali.
UE: Jah.
YE: Oleneb ka ilmast.
UE: Lõuna-Ameerika koondistel on väga kavalad mängijad, nad teavad, kuidas oma keha hoida. Meie hakkame terve mäng jooksma, aga nemad oskavad sellises kliimas toime tulla.
Foto: EJL