12

07.2016

16:52

JALKA | Jimmy Högberg: vutimaailmas pole midagi ilusamat kui rahvuskoondis!

Möödunud sügisel liitus Eesti koondise treeneritiimiga järjekordne rootslane – Jimmy Högberg. Tõsisematel ja vähem tõsisematel teemadel tuleb täna temaga juttu. Mis on tema roll rahvusesinduse juures, mis on tema lemmikfilm ning miks kiidab mees Twitterit?

Mida sa teed, Jimmy?
„Mart Poom on jalgpallitreener, kes on spetsialiseerinud väravavahtidele,” toob Jimmy Högberg mõistetava näite enda töö iseloomustamiseks. „Mina olen aga jalgpallitreener, kes on pühendunud jalgpalli füüsilisele ettevalmistusele (edaspidi kasutab ajakiri väljendit jalgpallifitness, mis on veidi lugejasõbralikum – toim.).”

Jimmy haldusalaks ongi kõik, mis on seotud meeskonna füüsilise poolega. Võib öelda, et tema põhiülesandeks on kindlustada, et mehed koondiselaagris võimalikult triksis-traksis oleks. Ta valmistab ette treeninguid, aitab mängijaid harjutuskordadeks õigesse seisundisse sättida, viib läbi mängueelset soojendust, juhendab vahetusest platsile pääsemist ootavaid jalgpallureid, annab toitumisnõu ning tegeleb kohtumisjärgse taastumisprogrammiga. Vajaduse korral mudib reisiplaani – kas lennata teraslinnuga hommikul või õhtul, kas teha enne väljasõitu treening Maarjamaal või ajada putsad muruseks sihtkohas? Kogunemistevahelisel ajal on ta valmis Skype’i logima ning omasid aitama. 

„Kui mängija on vigastatud, siis on võimalik, et ma räägin temaga lausa iga päev,” poetab mees. „Teistega oleneb, mis seisus nad on ning kui palju on neil koduklubis tehnilist personali. Näiteks Ragnar Klavanil on koduklubis suurepärased tingimused, aga mõnda teist pean ma rohkem aitama ning juhendama.”

Mees ütleb muiates, et tema tulekuga on muutunud see, et nüüd on üks treener lisaks. Tõsisemal ilmel toob ta uue lisandusena välja treeninguks ettevalmistavad harjutused, mis kestavad 8–12 minutit ning mis viiakse läbi kas riietusruumis või harvemini hotellis. Kusjuures, sõna „soojendus” ei pea ta siin kontekstis sobivaks.

„Kasutame massaažirulli (foam roller – toim.) ja teeme selle abiga erinevaid harjutusi,” seletab ta tagamaid. „Nii on mängijad vaimselt ja füüsiliselt valmis väljakule minema ning kõrgel tasemel jalgpalli mängima. Ei pea hakkama esimese asjana sörkima, vaid saab kohe vutiharjutuste kallale asuda.”

„Ma üritan jalgpalli ning füüsilist ettevalmistust võimalikult hästi integreerida,” ütleb Jimmy iseenda kohta. „Ma alustasin jalgpallitreenerina, kuid hiljem spetsialiseerusin fitnessile. Mul on väga holistiline lähenemine, ma ei keskendu pisidetailidele, vaid tervikule. Ma tahan olla innovaatiline ning mõelda pidevalt välja uusi lahendusi.”

Mida peaks koondis parandama?

„Parandada saab palju asju. Mis on kõige tähtsam ja millega me igal treeningul tegeleme – jalgpall on aja ning ruumi mäng. Me tahame, et pallurid vaataks, mis nende ümber toimub, ning et nad teeks õigeid otsuseid. Tähtis on leida vaba ruumi ning mõelda mitu käiku ette. Jalgpall on mõistusega mäng. Kõigepealt sa mõtled, mida teha, ning alles siis tuleb keha järele. See on minu ülesanne – et füüsiline vorm oleks otsuste elluviimiseks piisavalt hea.

Saatuslik SMS

„Kui ma õigesti mäletan, siis ma vaatasin Meistrite liiga ülekannet, kus Magnus oli stuudioeksperdiks. Ma ei mäleta, kas poolajal või mängu ajal tuli Magnuselt tekstsõnum, kus ta kirjutas, et on minust palju kuulnud ning tahab minuga lähemalt rääkida. Paar kuud hiljem kohtusime ühel koolitusel Barcelonas. Ma olin üliõnnelik, et mul tekkis võimalus Eesti koondisega töötada. Selliseid võimalusi väga tihti ette ei tule, see on privileeg. Ma aitan riiki, jalgpallimaailmas pole sellest mitte midagi ilusamat! Klubis on ka tore töötada, aga sellele tundele, kui rahvusesindus tuleb kokku, mehed tõmbavad särgi selga ning mängitakse hümni, pole ühtegi vastast. Örebroga mul probleeme ei ole. Kui klubid on väga uhked, et nende mängijaid kutsutakse koondisse, siis treeneritega on ju sama. Örebro on väga positiivselt meelestatud. Magnusele jätkub mul vaid kiidusõnu, ta on modernne jalgpallitreener, kes oskab oma abilisi kasutada. Ta laseb meil endale väljakutseid esitada ning ta tahab, et me küsiks küsimusi ning pakuks ideid.”

Uued tarkused sotsiaalmeediast!

Sporditeadus on kiirelt arenev ala, kuidas üldse uute suundumustega kursis püsida? Üle ega ümber ei saa raamatutest. Jimmy näitab veebikaamera abil oma kodust riiulit, kus erialased teosed sõbralikult rivis.

„Raamatukogus ma põhimõtteliselt ei käi,” ütleb rootslane. „Kui ma internetist midagi põnevat leian, tellin endale kohe raamatu ja varsti potsatab see postkasti.”

Eraldi tähelepanu juhib mees Twitterile, mida ta kiitmast ei väsi. „Kui seda õigesti kasutada, on see väga hea viis värske informatsiooni saamiseks,” lausub ta. „Tuleb ainult õigeid inimesi jälgida. See on suurepärane vahend! Kuulan ka palju Ameerika ning Kanada taskuhäälinguid (podcast – toim.). Ameeriklased on tavaliselt kõigega esirinnas, neilt saab palju uut informatsiooni.”

Koondislased Rootsi? Miks mitte!

Jimmy Högberg tegutseb jalgpallifitnessi treenerina ka Rootsi kõrgliiga klubis Örebro SK. Kas see tähendab, et tema soovitusel võib ka mõni eestlane tee loodenaabrite kõrgliigasse leida?

„See oleks väga hea win-win olukord,” tõdeb mees. „Me oleme sellest tegelikult palju rääkinud ning see oleks paljudele mängijatele hea edasiminek, kuid klubis pole see minu vastutusalas. See võib juhtuda, kuid see ei olene minust.”

Jimmy kui laulja, produtsent ja helilooja

„Otseselt ma kuhugi peatreeneriks ei pürgi, aga ma näen seda, et erinevate projektide juures võin ma täita erinevaid ülesandeid. Umbes nagu muusikatööstuses võib üks inimene olla kord laulja, siis helilooja ja produtsent. Meelelahutusmaailmas on dünaamilisemad rollid ja see meenutab mulle ennast. Ma ei taha ühte asja kinni jääda, ma tahan olla pädev erinevates valdkondades. Täiesti võimalik, et viie aasta pärast on mul täiesti teistsugune roll.”

Sa lõpetasid oma jalgpallurikarjääri vigastuse tõttu 22aastaselt. Olid sa hea mängija?
Ma olin ikkagi amatöör, mängisin Rootsi tugevuselt kolmandas liigas. Õppisin samal ajal ka ülikoolis ning ma ei suutnud pärast vigastust taastumisse piisavalt energiat panna. Ma vist tegelikult mängisin natuke ka 23aastaselt. Minu positsiooniks oli kas parem- või keskkaitsja. Olin päris kiire ning suutsin kiirust hoida, mulle sobis mööda platsi edasi-tagasi joosta. Keskkaitsjana ma nii hea ei olnud, peamäng polnud mu tugev külg.

Kas jalgpall on sul kogu aeg esikohal olnud? Hokit ei mänginud, ei suusatanud?
Kuuendast kuni viieteistkümnenda eluaastani tegelesin ma erinevate spordialadega: kergejõustik, saalihoki, laskmine, jiu jitsu, taekwondo. Tavaliselt oli nii, et jalgpall oli põhiala ning seal oli alati midagi kõrval. Erinevad spordialad annavad väga hea füüsilise baasi. Võitluskunstidest ja kergejõustikust saan ma siiani inspiratsiooni, neis olevat liikumist saab ka jalgpallis eeskujuks võtta. Laskmise juures olin ma päris osav suvelaskesuusatamises. Lõuna-Rootsis on vähe lund, nii et laskesuusatamisega ei saanud tegeleda, aga jooksmise ja laskmise kombinatsioon tuli mul hästi välja.

Kas sa tead, kes on Raul Olle?
Ei.

Ta on ainuke eestlane, kes Vasaloppeti võitnud.
Ohoo, tõesti?

Mis ajaga sina Vasaloppeti lõpetaks?
Mul pole õrna aimugi! Kui ma kehalise kasvatuse õpetajaks õppisin, siis ma pidin muidugi ka suusatama, aga nagu ma ütlesin, Lõuna-Rootsis ei ole selleks häid tingimusi. Ma pole kunagi üle kümne kilomeetri korraga suusatanud! Jooksmises olen ma kõvasti tugevam.

Füüsilise ettevalmistuse treener peab ilmselt tervislikult toituma. Kas sa pigem sööksid pitsat või hamburgerit?
Mulle meeldivad mõlemad, aga ma üritan neist eemale hoida! Ma pean siiski pitsa ütlema. Ma üritan tervislik olla, teen igapäevaselt trenni. Mõtlen kogu aeg uusi harjutusi välja ning pean olema piisavas vormis, et neid ise proovida ja teistele ette näidata.

Mis su lemmikfilm on?
„Love Actually”! Väga südamlik ja soe film.

Kes on Jimmy Högberg?

Sündinud: 07.01.1981

Haridus: 
Örebro ülikool, kehalise kasvatuse õpetaja eriala magistrikraad, sporditeaduse bakalaureusekraad. 2003–2009.

Töönoppeid: 
Eesti rahvuskoondise jalgpallifitnessi treener ning treenerite koolitaja 2015–…
Rootsi kõrgliigaklubi Örebro SK jalgpallifitnessi treener 2013–…
Jalgpallifitnessi lektor Örebro ning Gävle ülikoolides 2010–…
Rootsi jalgpalliliidu treenerite koolitaja 2008–2015 
Degerfors IF jalgpallifitnessi treener 2007–2012

Janno Kivisild: Eestis meil selle ala spetsialistid puuduvad

„Jimmy on hästi rõõmus, entusiastlik ning pühendunud treener, teda huvitavad detailid ning ta tahab süvitsi minna. Meil oli koondise juurde üht selle eriala eksperti tarvis ning tema oli meie valik. Vanasti tegelesin ma soojendustega üksi ning nüüd on mul kõrval spetsialist, kellega koos planeerida ning kellelt õppida. Väga hea meel on, et ta on Eesti Jalgpalli Liidu koolitustel kasvatamas peale uut põlvkonda jalgpallifitnessi treenereid. See on oluline valdkond, milles meil endal spetsialistid puuduvad.”

Artikkel ilmus maikuu Jalkas.

Tekst: Siim Kera
Foto: EJL

Peatoetaja

  • LHV

Suurtoetajad

  • Nike
  • A. Le Coq
  • Coolbet
  • Rimi

Toetajad

  • ABC Motors
  • Ramirent
  • FIFAA
  • Taisto
  • MyFitness
  • Krausberg
  • Spordihooldus
  • Eskaro
  • Corny
  • Ferroline Group
  • Euronics
  • Sportland

Turvapartner

  • ProSecurity Partner

Meediapartnerid

  • ERR
  • Õhtuleht
  • Soccernet
  • JALKA
  • MIND Media

Partnerid

  • UEFA
  • FIFA
  • Kultuuriministeerium
  • Tallinn
  • EOK
  • Integratsioon

Sotsiaalpartnerid

  • SPIN
  • SOS Lasteküla