Soomes PS Kemi meeskonnas mängival Marek Kaljumäel (27) on ette näidata mitu tiitlit Eestist, kuid oma karjääri tipphetkeks peab ta A-koondisega seotud mänge, mis tema puhul algasid alles siis, kui kogenud (pool)kaitsja oli 26aastane. Kuigi koondisedebüüt tuli üsna hilises eas, arvab Kaljumäe ise, et hetk oli see just õige aeg. Igapäevast klubileiba meie põhjanaabrite juures teeniv mängumees on eluga Soomes küll rahul, kuid vaatab ringi ja loodab uuel hooajal klubi või riiki vahetada.
Miks hakkasid just jalgpalliga tegelema?
(Andre, Põlvamaa)
Hakkasin jalgpalli mängima, sest mu vend juba käis jalgpallitrennis. Tema mu trenni viiski ja ega ma midagi muud pole teha tahtnud. Jäin kohe jalgpalli juurde ja see on mulle juba algusest peale meeldinud.
Aivar Tiidust teatakse karmi käega noortetreenerina, kelle õpilased jõuavad kaugele. Mis on tema edu saladus? Mida ta sulle on andnud?
(Romi, Mustamäe)
Häid mängijaid on tema käe alt tõesti palju tulnud ja koondisesse jõudnud. Võibolla on tema edu saladus see, et ta nõudis mängijatelt väga palju. Tuleb teha palju tööd ja siis tuleb ka edu. Eks ta pani ka mulle samamoodi põhja alla.
Noorena käisid Alkmaaris ja olid nende hingekirjas. Mis jäi puudu, et jäädagi sinna mängima?
(Sten, Helsingi)
Raske öelda, aga võibolla jäi midagi puudu seetõttu, et Hollandis on konkurents väga tihe. Väga vähesed jõuavad noortemeeskonnast esindusse välja. Seal on tihe konkurents ja seal valitakse need kõige õigemad mängijad välja positsiooni järgi ehk eks mingil määral peab ka õnne olema, et teha samm edasi esindusmeeskonda. Seal käimise kogemust ei kahetse ma aga muidugi üldse.
Mis on Alkmaarist kõige paremini meeles?
(Jarko, Tartu)
Kõige parem mälestus seal veedetud ajast on noorteliigas löödud värav Amsterdami Ajaxi vastu. See on kõige paremini meeles ja ka see värav ise on siiamaani meeles: lõin selle paari meetri pealt peaga tühja väravasse.
Kas oli hirmutav minna noore mängijana Eestist ära Hollandisse Alkmaari klubisse?
(Sandra, Viljandi)
Ei olnud. See oli minu jaoks põnev väljakutse ja mulle meeldis sinna minna. Mul ei olnud probleem noorena kodumaalt ära minna ja suurt koduigatsust mul seal ka peale ei tulnud.
Miks läksid Levadiast Transi ja siis tagasi Levadiasse?
(Rein, Järva-Jaani)
2014. aastal olin veel Levadia nimekirjas, aga mänguaeg jäi seal väga väikeseks ja Levadial polnud enam huvi minuga koostööd jätkata. Sel hetkel ei olnud Eestis ka kuskilt mujalt huvi mu vastu ja seetõttu läksin Narva Transi. Siis sain Levadialt aga uue võimaluse end näidata ja kui seda pakuti, ei olnud pikka mõtlemist, mida teha – nii mängisingi 2016. aastal uuesti Levadia eest.
Kas 2015. aastal Transis mängides oli raske venekeelses keskkonnas hakkama saada?
(Kristofer, Tallinn)
Mul oli Transis ees paar Levadia mängijat, kellega olin seal koos mänginud, ja paar eestikeelset meest, seega ei tekkinud uues keskkonnas sellist keeleprobleemi.
Kui tähtsad on sulle noortekoondiste eest löödud väravad?
(Simo, Tartu)
Ma olen noortekoondiste eest löönud kaks väravat: ühe Soomele ja teise Aserbaidžaani vastu. Ega mul neid eriti palju pole, aga ma ei ole ka selline mängija, kes mõtleb, et tahaks palju väravaid lüüa. Olen eelkõige ikkagi kaitsva suunitlusega mängija, väravad on ainult boonus.
Mis oli su esimene reaktsioon, kui esimest korda koondisekutse said?
(@sanderthek)
Reaktsioon oli väga positiivne. Ei ole just palju mängijaid, kes teevad oma koondisedebüüdi 26aastaselt, nagu mina siis olin. Aga oli väga hea, et mind sel hetkel ikka veel märgati, koondisesse kutsuti ja ma Eesti koondist esindada sain. Kas ma tol hetkel ootasin seda kutset? Eks ma ikka tundsin, et on õige aeg ja sel hetkel peaks see kutse tulema.
Kas arvad, et oleksid koondisekutse pidanud saama juba varem, või tuli see õigel ajal?
(Andra, Tartu)
Arvan, et see tuli õigel ajal. Levadias mängides ei olnud ma veel koondisemängija ja kui see kutse tuli hiljem, siis oli see just paras aeg.
Mis on koondisedebüüdist kõige eredamalt meeles? Kas närv oli ka sees?
(Jaan, Tartu)
Kõige eredamalt ongi meeles 2 : 0 võit Fidži üle. Arvan, et kuna mul on juba nii palju vanust, siis mul ei olnud debüüdi eel mingisugust pabinat sees.
Kas oled mõelnud ka Eestisse tagasitulemisele? Kui jah, siis kuhu tahaksid kõige rohkem mängima minna?
(@sander.gontmacher)
Soov oleks jätkata karjääri välismaal, aga ma ei ütle kunagi Eestile ei, sest kunagi ei tea, mis saab. Aga esmases järjekorras tahaksin ikkagi välismaal jätkata. Kui peaksingi Eestisse tulema, siis mul ei ole sellist järjekorda, kelle eest tahaksin esmajärjekorras mängida.
Mis oli Soome liigasse minnes kõige huvitavam?
(Anneli, Tartu)
Võibolla see, et kõik meeskonnad võivad kõiki võita ja kõikidele ka kaotada. See on huvitavam kui Eesti liigas. Platsiväliselt ei ole aga midagi eriti üllatavat olnud, sest Soome on Eestiga ikkagi nii sarnane riik.
Milline on senine parim elamus Soomes?
(@sander_pant10)
Kaks nädalat tagasi (juuli lõpus – toim.) lõin kaks väravat KuPsi meeskonna vastu. Need olid mu esimesed väravad Soome liigas ja see oli igati positiivne õhtu.
Kas oled kunagi tahtnud mängida ka ründajana?
(Urmas, Haapsalu)
Mul ei ole mitte kunagi olnud sellist tahtmist või aega, et oleksin tahtnud ründaja olla. Mulle on alati meeldinud olla kas kaitses või poolkaitses.
Mis on noortekoondiste mängudest kõige paremini meeles?
(Ants, Jüri)
Kõige eredamalt on mul meeles U19 koondisega peetud eliitturniir Tallinnas. See on meeles, sest see oli esimene kord, kui Eesti noortekoondis jõudis esimesest kvalifikatsiooniringist edasi eliitringi. See oli suur turniir ja seepärast ka kõige suurem mälestus noortekoondiste aegadest.
Kas oled Soomes oma klubiga rahul või tahaksid mujale liikuda?
(Karl, Tallinn)
Praeguse seisuga tahaks liikuda Kemist edasi. Kas mõne teise Soome klubi ridadesse või kuhugi mujale riiki – eks seda ole näha hooaja lõpus. Aga praegusel hetkel on seis selline. Eks sellise idee taga on treenerivahetus, mis mõjutas praegust seisu, ja lisaks tunnen, et on aeg siit edasi liikuda. Aga see ei tähenda, et kui mul muud varianti pole, siis hakkan siit ära minema. Hooaja lõpus on näha, kuidas asjad lahenevad, aga hetkel võin öelda, et mu eesmärk on siit edasi liikuda.
Kas soomlased suhtuvad sinusse kui välismängijasse või kuna oled eestlane, siis oled ikkagi nii-öelda oma mees?
(Mirell, Tallinn)
Rohkem suhtutakse minusse ikkagi kui välismaalasesse. Aga siin võetakse kõiki välismängijaid väga hästi vastu ja sellest pole absoluutselt mingisugust probleemi.
Kui tihti saad Soomest Eestis käia? Kas igatsed Eestit?
(Joosep, Pärnu)
Näiteks sel aastal käisin ma Eestis ainult juunikuus, kui oli koondisepaus. Ega ei ole sellist võimalust, et saad lihtsalt Eestisse sõita. Kuna Soome on ikkagi Eestiga üsna sarnane, siis koduigatsust ei ole peale tulnud. Mu pere on samuti siin Soomes ja seega on kõik selles mõttes korras.
Oled Eesti meister täringujalgpallis. Kas see mäng ikka on väärikas tegevus päris jalgpallurile?
(Tipu, Tallinn)
Arvan, et ikka on. Alati on ju tore tulla Eesti meistriks mõnel muul alal peale jalgpalli!
Milline on olnud parim hetk sinu karjääris?
(@lisettelukin)
Kindlasti koondisedebüüt – see on üks parimaid mäletusi. Samuti tooksin esile sel aastal peetud koondisemängu Maroko vastu. Ega iga päev ei saa võimalust mängida sellise koondise vastu, kes mängib MMil – seega oli see kindlasti väga meeldejääv hetk.
Kas sul on olnud hetki, kui oled tahtnud mängimisest loobuda?
(Maarika, Tallinn)
Sellist hetke pole mul olnud.
Kas oled juba mõelnud, mida tahaksid teha pärast karjääri lõppu?
(@artisloho)
See on hea küsimus. Eks ma tahaksin ikka jalgpalli juurde jääda, aga kuidas see võiks välja näha või mida ma teha võiksin, seda ei oska ma praegu veel nii täpselt öelda.
Mida pead oma suurimaks plussiks? Mida miinuseks?
(Gustav, Kuressaare)
Plussideks pean oma sööte ja seda, et mul on hea platsinägemine. Miinuseks võibolla peaga mängimist – seda saaksin parandada.
Lugu ilmus septembrikuu Jalkas
Tekst: Kadi Parts