Naiste EM-finaalturniiri alagrupiturniir Šveitsis on lõppenud ja kaheksa paremat selgunud. Eesti Jalgpalli Liidu naiste jalgpalli koordinaator Maria Sootak hindas turniiri senist käiku ning heitis pilgu eesootavatele veerandfinaalidele.
Alagrupiturniir möödus suuremate üllatusteta
Sootaki sõnul möödus alagrupiturniir ilma suurte šokkideta. „Enam-vähem said need võistkonnad edasi, keda oodati. Oli südikat vastupanu, aga jõujooned olid paigas nii nagu eeldati.“ Ehkki kõik favoriidid pääsesid veerandfinaali, pakkusid mitmed kohtumised siiski üllatusi. „See, kuidas Rootsi Saksamaa purustas või kuidas Holland märkimisväärselt alla jäi – need olid üllatused,“ rääkis Sootak.
Turniiri üldine tase on Sootaki hinnangul pigem ühtlane. „See on mingitpidi tingitud ka sellest, et naiste EM-ile saab 16 võistkonda – valiksari on väga intensiivne ja nõudlik. MM-il on võistkondi rohkem ning maailmajagudes kipub tasemevahe välja tulema, Euroopas nö peksukotte pole,“ märkis ta. Kaitsemängu osas tõi Sootak välja märgatava trendi: „Päris palju kasutatakse kastikaitsmist. Samas tundub, et kaitsemise tase on pigem kehvem, eriti küljelt tulevate pallide kaitsmisel. Kui võistkonnad vajuvad madalasse blokki, jääb kasti ette tihti ruumi, millest on ka löödud mitmeid väravaid.“
Individuaalne klass veerandfinaalide eel
Alagrupifaasis tõusid esile mitmed mängijad, kelle edasine käekäik võib Sootaki sõnul mõjutada ka veerandfinaalide saatust. „Alexia Putellas (Hispaania) on esimest korda suurturniiril täielikus tippvormis. Eelmisel EM-il teda polnud ja MM-il alles taastus põlvevigastusest, nüüd on ta olemas ja täielik maailmaklass. Samas pole teda väga proovile ka pandud,“ rääkis Sootak. Lisaks tõi ta välja Delphine Cascarino (Prantsusmaa), Alessia Russo (Inglismaa) ja Patricia Guijarro (Hispaania): „Cascarino on teinud äärel silmapaistvat tööd ning Russo, kes on tipuründaja, on teiste jaoks väga palju töötanud. Guijarro kontrollib tervet Hispaania mängu – teeb tööd, mida tihtipeale ei panda tähele, aga mis on ülioluline.“
Kes pääseb nelja parema sekka?
Norra – Itaalia. Sootaki hinnangul sai Itaalia turniiri selles faasis kõige soodsama vastase. „Norra on näidanud kehva mängu, Itaalia pole küll olnud üleliia veenev, aga just see on nende võimalus. Itaalia ise on öelnud, et on hästi kohanemisvõimeline ja muudab oma taktikat vastavalt vastasele. Norral tuleb end võistkondlikult kokku võtta, muidu nad kukuvad välja.“
Rootsi – Inglismaa. „Inglismaa näitas alagrupis oma tugevust, tulles keerulisest olukorrast enesekindlalt välja. Nad kaotasid esimese mängu 1:2 ning nende selg suruti vastu seina, kuid nad said oma rütmi kätte ja teenisid siis suureskoorilised võidud. Samas on ka Rootsi väga heas hoos – nad pole aasta aega ühtegi mängu kaotanud. Rootsil on motivatsiooni kätte maksta eelmise suurturniiri eest, kus inglannad teenisid 4:0 võidu. Rootsil on kindlasti midagi tõestada, kuid ka Inglismaal on tiitlikaitsjana surve peal. Ilmselt tuleb kinnine, aga hea mäng.“
Hispaania – Šveitsi duelli puhul kiitis Sootak korraldajamaa esinemist. „Šveits on väga tubli olnud ja üllatanud kõiki, suuresti tänu kodupubliku toetusele. Veidi kahju, et nad Hispaania said, sest see on kõige raskem katsumus. Aga kuna Šveits on juba järjepidevalt üllatanud, siis ma täiesti maha neid ei kannaks.“
Nagu ka üldises jalgpallimaailmas, on veerandfinaali maiuspalaks Prantsusmaa – Saksamaa kohtumine. „Prantsusmaa on heas hoos ning neil on individuaalselt head mängijad, alagrupiturniiril olid nad isegi oodatust tugevamad. Saksamaa aga sai alagrupis mitu hoopi – kapteni vigastus, kaotus Rootsile ja punane kaart. Ma arvan, et nad tulevad oma pettumuse tõttu kohtumisele teistsuguse energiaga – nad kindlasti ei lase endale kaks korda järjest nii ära teha. Samas on proovikiviks Prantsusmaa kiired ründajad ning kui Saksamaa ei suuda oma kaitsetasakaalu hoida, jäävad nad hätta.“
Esmakordselt lemmikkoondise mängul
Turniirist sai Sootak osa ka ise, kui külastas 13. juulil toimunud Inglismaa – Wales kohtumist. Ta on olnud Inglismaa koondise toetaja alates 2019. aastast ning selle EM-i kohtumine oli talle esmakordne võimalus oma lemmikkoondist kohapeal näha. „Kõige meeldejäävam oli tunne mängule minnes ja seal olles. See, et sa elad Inglismaa mängule kaasa ja järsku on su ümber 15 000 inimest, kes tunnevad samamoodi.“ Kuigi mäng oli ühepoolne, meenutas Sootak üht liigutavat hetke, kui Wales suutis värava lüüa ja isegi Inglismaa fännid sellele plaksutasid. „Ka tänaval kõndisid sõprus- või tutvusringkonnad, kellel olid seljas mõlema riigi särgid. Eks ikka käis omavahel ka väike aasimine, aga mitte kunagi pahatahtlikult.“
Šveitsi korraldusega jäi Sootak rohkem kui rahule. „Kõik oli hästi organiseeritud – sisse- ja väljapääs, ka näiteks rongide liikumine. Šveits on puhas ja organiseeritud. Kuigi riik võttis rahastuse väikseks, on nad suutnud panna püsti suure jalgpallimelu,“ rääkis ta. Sootak selgitas, et lisaks staadionile ja tänaval loodud melule on ka ülekandestuudiole ja reklaamisele palju panustatud, kus kasutatakse kohalikke jalgpallistaare.
Pildil Maria Sootak Inglismaa – Wales alagrupikohtumisel. Foto: erakogu