Eesti Jalgpalli Liit osaleb ühena kolmest üleeuroopalises projektis PlayGreen, mille eesmärk on muuta jalgpalliüritused keskkonnasõbralikumaks. Projektis saab kaasa lüüa nii ajutrusti liikme kui mängupäeva läbi viiva vabatahtlikuna, osalema oodatud kõik huvilised alates 16. eluaastast.
Eesti Jalgpalli Liidus on üheks projekti koordinaatoriks Juta Petersoo, kelle sõnul on PlayGreeni projekti eesmärk korraldada spordiüritusi rohelise mõtteviisi järgi. „Jalgpalliüritused – nii mängud kui festivalid – on ju sageli meeletult suured ning seal toodetakse palju prügi ja tarbitakse rohkelt energiat,“ rääkis Petersoo.
„Selle projekti eesmärk on läbi mõelda kõikvõimalikud sammud ja valdkonnad, et leida lahendusi, kus rohelisemalt käituda. Näiteks koguda festivalialadel plastpudeleid kokku või taaskasutada toidujäätmeid – meie tahaksime selleks kaasata Tallinna loomaaia ja uurida, kas saame selles osas nendega koostööd teha. PlayGreen tähendabki, et mängime ja mõtleme roheliselt,“ lisas Petersoo.
Üleeuroopalise projektiga on hetkel liitunud kolme riigi jalgpalliliit: peale Eesti veel Malta alaliit ja Belgia jalgpalliliidu flaami allüksus. Iga osalev alaliit pidi endale valima projekti elluviimiseks sobiva ürituse. Eestis valiti selleks 23. mai ehk klubijalgpalli pidupäev. Peale ürituse läbiviimise on projekti juures oluline ka teaduslik lähenemine ehk analüüs, mis hõlmab nii vabatahtlike käitumise uurimist kui ka korraldatud ürituse edukuse hindamist.
Keskkonnasäästlik käitumine on üle maailma juba paljude projektide fookuses, aga PlayGreeni projekti eripära on selge suunitlus vabatahtlikele. Petersoo selgitas, et vabatahtlikke kaasatakse nii planeerimise kui elluviimise juures. „Moodustame kuni 20-liikmelise Green Teami, kelle ülesanne on 23. mai pidupäeva kontseptsioon välja mõelda: millistes valdkondades proovida keskkonnasäästlikke lahendusi, kuidas neid ellu viia jne,“ sõnas Petersoo. Ajutrusti ehk Green Teami liikmeks saab kandideerida kuni detsembrikuu alguseni.
Peale selle kaasatakse vabatahtlikke ka ürituse läbiviimise juures ja selle jaoks saab kandideerida kuni maikuu alguseni. Petersoo lisas, et PlayGreeni projekti puhul pööratakse suurt tähelepanu ka naiste osalusele ning alaliitudele on ette antud kindel protsent, mille peavad naised kõikidest vabatahtlikest moodustama. Paika on pandud ka vabatahtlike miinimumvanus, milleks on 16 eluaastat. „Oleme jõudnud arusaamani, et see on kõige mõistlikum vanus, millest alates vabatahtlikke kaasata,“ selgitas Petersoo. Samas ukse taha ei jäeta tema sõnul ka veidi nooremaid: „Kui tõesti tuleb tubli 13aastane, kes on vabatahtlikuna meie projektides varem kaasa löönud, siis ust me kinni ei löö ja kindlasti leiame ta kaasamiseks lahenduse.“
Petersoo julgustas kõiki huvilisi kandideerima nii PlayGreeni projekti kui muude Eesti Jalgpalli Liidu korraldatavate ürituste vabatahtlikuks. „Ei tasu mõelda, et keegi ei sobi vabatahtlikuks, sest vabatahtlik olemine tähendabki seda, et inimene pakub meile oma oskusi ja teadmisi ning meie leiame sellele kasutust,“ rääkis Petersoo.
Vabatahtlikuks saab kandideerida aadressil vabatahtlikud@jalgpall.ee või Facebookis Eesti Jalgpalli Liidu vabatahtlike grupi kaudu.
Lugu ilmus detsembrikuu Jalkas
Tekst: Kadi Parts
Foto: Gertrud Alatare