Mai lõpus selgitati Eestis juba 13. korda välja võistkond, kes sõidab täiesti tasuta maailma suurimale noorteturniirile, Rootsis Göteborgis toimuvale Gothia Cupile. SKF Cupi nimelist Eesti valikturniiri on iga kord korraldanud Enn Läänmäe.
Esimene SKFi karikale peetav turniir peeti Läänmäe vedamisel Eestis 2010. aastal. „Asi algas isiklikust kontaktist. SKF on üle maailma tegutsev suur kuullaagrite tööstuslik tootja, mille peakontor on just Göteborgis, kus ka Gothia Cup toimub – nad on selle turniiri peasponsor. Kuna olen varasemalt oma võistkondadega Gothia Cupil korduvalt käinud, siis teadsin seda firmat ja ühel hetkel jooksis kuskilt läbi, et SKFil on ka Eestis oma harukontor olemas,“ meenutab Läänmäe esimest tutvust SKFi Eesti haru juhtiva Elev Eksiga.
„Marssisin kontorisse – seal oli ainult üks pisike tuba, kus istus üks inimene, aga mul tekkis kohe hea kontakt ja firma oli nõus minu võistkonda Gothia Cupil sponsoreerima. Järgmisel aastal tekkis Gothial selline projekt nagu „Meet the World“. See tähendas, et SKF maksis kinni 20 riigist ühe võistkonna turniiril osalemise – nii osalustasu, reisikulud, toitlustuse, majutuse kui lisaks veel kahed mänguvormid. 20 riiki üle maailma iga aasta pisut varieeruvad, aga Eesti on alati seal heas kirjas olnud ja oleme iga kord nende 20 sekka kuulunud. Elev pakkus igatahes välja, et korraldame hoopis siin valikturniiri, mille võitjale oleks Gothia Cupil SKFi kulu ja kirjadega osalemine peaauhinnaks.“
Läänmäe sõnul on SKF Cupi nimetatud naljaviluks Eesti kõige odavamaks, aga samas kalleima auhinnafondiga noorteturniiriks – osalemine on tasuta, aga peaauhind ehk Gothia Cupil osalemise ja kõigi sellega kaasnevate kulude katmine on väärt üle kümne tuhande euro. Teised turniiril osaleda soovivad Eesti võistkonnad peavad selleks vahendid ise leidma.
SKF Cup on kutsetega turniir – Läänmäe kutsub meeskonnad osalema enda sõnul eelkõige noorteliigade tulemuste järgi, soovides vanuseklassi kaasata Eesti koorekihti. Sealjuures on juhendis ühendatud võistkondade vältimiseks kirjas, et turniiril osalevad mängijad peavad ka Eesti meistrivõistlustel sama tiimi esindama.
Tänavuse SKF Cupi võitjaks tuli Nõmme Unitedi 2012. aastal sündinud poiste võistkond, kelle peatreener on Atko Väikmeri. „Ma arvan, et nende jaoks on alla poolfinaali juba pettumus. Võistkond on tugev – samamoodi on tugev neile finaalis kaotanud Levadia võistkond, kes käis tänavu ka Londonis Chelsea turniiril, kus nad veerandfinaalis poolakatele penaltiseerias kaotasid.“
**
Mis on Gothia Cup?
Esimest korda 1975. aastal toimunud Gothia Cupist on saanud maailma kõige suurem noorte jalgpalliturniir. 47 aasta jooksul on sellel osalenud üle miljoni noormängija ning võistkonnad on tulnud 147 riigist.
2023. aasta Gothia Cupil osales 1878 võistkonda 69 riigist. 107 väljakul Göteborgis ja selle ümber peeti maha 4771 kohtumist, mille jooksul löödi 20 740 väravat.
Suurel Ullevi staadionil toimuv turniiri avatseremoonia on alati meeletult suur sündmus, mis toob muu hulgas 1992. aasta EM-finaali võõrustanud areenile täismaja ehk üle 50 000 inimese. „See on nagu olümpiamängude avamine!“ kiidab Läänmäe. „See on tohutult võimas – samamoodi on ka finaalid väga suurejooneliselt korraldatud. Kogu see melu, mis seal ümber on, on vägev ja jääb kogu eluks meelde. Eks seal ole ka igasuguseid skandaale ja isegi lastevanematevahelisi kaklusi on nähtud, aga see oli ikka väga suur tragöödia, kui see koroonaviiruse tõttu 2020. ja 2021. aastal ära jäi – enne seda oli see ju 45 aastat järjest toimunud.“
Läänmäe muutub Gothia Cupi mastaapidest rääkides emotsionaalseks. „See on tõesti mälestus kogu eluks. Mäletan, et üheksakümnendatel käisid sealsed väliseestlased meile lippudega kaasa elamas, mis oli väga tore. Rahvusvahelisi kontakte saab seal samuti omajagu luua, ja nii tulevad omakorda kutsed järgmistele turniiridele. Samuti saab sealsamas turniiri järel ka sõprusmänge pidada – oleme näiteks seal kohtunud Brasiilia ja Mehhiko tiimidega. Millises muus kohas saaksid Eesti noored jalgpallurid kohtuda selliste võistkondadega? „Meet the Worldi“ programmi võistkonnad pannakse kõik ühte kooli elama – seal on ka väga äge jälgida, kuidas näiteks Aafrika võistkonnad laulavad ja tantsivad ja siis meie külmad Eesti poisid nendega suhtlevad.“
**
Premium liigas mitu Gothia Cupi võitjat
Eesti võistkondadest on kahel korral oma võistlusklassis triumfeerinud eriolümpia võistkond, teistest on ainsana turniirivõiduni jõudnud TJK Legion, kes võitis 2014. aastal poiste U11 ehk kõige noorema vanuseklassi, kus tol aastal oli osalejaid 128. 2003. aastal sündinud poiste võistkonnas oli peatreener Mihhail Artjuhhovi käe all praegustest tegijatest näiteks Aleksandr Šapovalov, Aleksandr Nikolajev, Daniil Tarassenkov, Nikita Ivanov ja Andrei Smirnov.
„Nõmme United on ka väikese platsi peal näiteks kolmandaks tulnud, aga suure platsi peal pole ükski Eesti võistkond veerandfinaalist kaugemale jõudnud,“ teab Läänmäe. „Suure platsi peal on tase väga kõva. Seal saab tihtipeale otsustavaks see, et suurematel klubidel on pikem pink. Kui otsustavate mängude ajal tuleb vahel mängida kaks-kolm mängu päevas, siis tean, et näiteks mõned Mehhiko tiimid mängivad ühe mängu ühe koosseisuga ja teise mängu hoopis teiste ja värskete mängijatega. Pink peab seal edukas olemiseks päris pikk olema.“
SKF Cupi Eesti võitjameeskondadest leiab samuti omajagu mängijaid, kes hiljem Eesti koondisesse või tugevatesse Premium liiga meeskondadesse jõudnud. „Esimesel aastal oli FC Kotka võistkonnas näiteks Herol Riiberg, 2011. aastal võitis MRJKga Ingmar Krister Paplavskis,“ loetleb Läänmäe. „FC Flora 2001. aastal sündinute seas mängisid näiteks Evert Grünvald ja Mattias Männilaan, Tabasalu 2002. aasta poiste seas olid Kristo Hussar, Kevor Palumets ja Sten Jakob Viidas. Atko Väikmeri juhendatud 2003. aastal sündinute Kalevis olid näiteks Rocco Robert Shein, Tristal Toomas Teeväli ja Martin Vetkal. Aasta noorem Vetkal mängis ka 2004. aastal sündinute eest – seal olid veel näiteks Hugo Palutaja, Markus Riisenberg ja Alexander Kapitan Bergman.“
Maailmakuulsatest mängijatest on nooruses Gothia Cupil osalenud näiteks Alan Shearer, Andrea Pirlo, Xabi Alonso, Emmanuel Adebayor ning sisuliselt kõik Rootsi tipud eesotsas Zlatan Ibrahimovićiga.
**
Eesti SKF Cupi võitjad (sulgudes mängijate sünniaasta)
2010 FC Kotkas (1997)
2011 Martin Reimi Jalgpallikool (1999)
2012 FC Levadia (2000)
2013 FC Flora (2001)
2014 FC Flora (2001)
2015 JK Tabasalu (2002)
2016 JK Tallinna Kalev (2003)
2017 JK Tabasalu (2002, tüdrukud)
2018 JK Tallinna Kalev (2004)
2019 JK Tabasalu (2005)
2022 Nõmme United (2010)
2023 Nõmme United (2011)
2024 Nõmme United (2012)
Tekst: Raul Ojassaar
Lugu ilmus juulikuu Jalkas
Pildil tänavuse SKF Cupi võitnud Nõmme Unitedi võistkond, kes saavutas juuli lõpus toimunud Gothia Cupil enda alagrupivõidu ning jõudis A-tasandil kaheksandikfinaalidesse. Foto: SKF Cup