UEFA korraldab sel aastal läbi aegade esimesed Euroopa meistrivõistlused e-jalgpallis. Nagu ka päris vutis, toimub esmalt kevadel suuremates alagruppides valikturniir, finaalturniirile pääsevad selle kaudu 16 paremat riiki.
E-jalgpalli EM peetakse PlayStationi konsoolil eFootball PES 2020 mängus. Eesti eelvõistlusel said osaleda kõik vähemalt 16-aastased Eesti kodakondsusega mängurid, kel oli võimalus kindlaksmääratud ajal üle võrgu turniiril osaleda.
Tuleb välja, et päris väljakul jalgpalli mängimise oskus ei jookse mööda külge maha ka e-jalgpallis: nimelt tuli mõlemal turniiri võitjaks mängija, kes on Eestit ka reaalsel vutiplatsil esindanud! Eelturniiri võitnud 33-aastane Miroslaw Ryszkiewicz mängis aastatel 2004-2009 Eesti meistriliigas ning tuli FC Levadia ridades 2007. ja 2008. aastal suisa Eesti meistriks – 2008. aastal sai ta kirja ka oma ainsa kohtumise Eesti U21 koondises. Teise koha saanud, ent sellega samuti koondisekoha lunastanud Vladislav Tšurilkin (30) on suures jalgpallis mänginud meistriliigas Sillamäe Kalevi, Tallinna Kalevi ja Maardu Linnameeskonna eest. Eesti saalijalgpalli koondises on Tšurilkinil kirjas 30 mängu ja 13 väravat.
Kõigele lisaks on Ryszkiewiczi ja Tšurilkini näol tegemist parimate sõpradega, kes on ka vutiplatsil ühes tiimis mänginud ning isegi üheskoos Soomes pallinud!
Ryszkiewiczi sõnul tuli talle turniiri võit võrdlemisi lihtsalt – ainus mängija, kes talle üldse vähegi vastu sai, oli just Tšurilkin. „Teist meest Eestis, kelle vastu oleks raske mängida, ma ei tea. Meil on palju tuttavaid jalgpallureid, aga keegi PES-i regulaarselt ei mängi - tundub, et Eestis mängivad kõik ainult FIFA-t (PES-iga konkureeriv jalgpalli videomäng - toim). Mängisin ka ise aastatel 2011-2017 FIFA-t, aga kui PES-i mängumootor ja graafika on nii palju arenenud, siis ma ei saa aru, kuidas üldse saab enam FIFA-t mängida – see oleks justkui laste mäng, mis päris jalgpalliga üldse ei sarnane,“ põrutas Ryszkiewicz, kes enda sõnul mängib PES-i nädalas kaks kuni viis tundi.
Võidumees kasutas Eestiga mängides tavaliselt 4-4-2 formatsiooni, kusjuures eriti palju väravaid õnnestus tal lüüa Henri Anieri kasutades. „Konstantin Vassiljev oli ka hea, aga PES on ta mängus millegipärast vasakujalgseks teinud,“ lisas Ryszkiewicz.
Lugu ilmus värskes jaanuarikuu Jalkas
Tekst: Raul Ojassaar
Foto: Erakogu