Eesti Jalgpalli Liidu noortetööjuhtide projektil on selja taga neljas tegutsemisaasta. Projektijuht Mario Pruul rääkis, kuidas klubide noortetöö on arenenud ning mis ootab projektis osalejaid ees tuleval aastal.
Aasta algas uuenduslikult, kui jalgpalliliit korraldas Tallinnas ja Tartus seminarid, kus avati noortetööjuhi rolli sisu ja tähendust. Seminarid andsid treeneritele ja klubide juhtkonnale ülevaate, mida noortetööjuhilt oodata ning millist tuge peaks klubi talle pakkuma, et noortetöö arengut toetada. „Noortetööjuhi rolli mõistmine on klubide arendamisel ülioluline. Kui kõik osapooled saavad selgelt aru, kuidas see positsioon klubisisest arengut mõjutab, saab noortetöö olla terviklik ja tulemuslik,“ rõhutas Pruul.
Märtsis ja mais jagati noortetööjuhid kahte gruppi, kellest üks suundus õppereisile Šotimaale ja teine Inglismaale. Välisklubide külastuste eesmärk oli näidata, kuidas korraldatakse noortetööd sealsel tasandil ja mida kujutab endast jalgpalliakadeemiate töö juhtimine. „Ehkki infrastruktuuri ja rahaliste võimaluste erinevused võivad külastatud klubidega tunduda märkimisväärsed, oli meie fookus suunatud sellele, kuidas treenerid tööd organiseerivad ja treeninguid läbi viivad. Just praktilised lahendused väljakul on need, mis loovad arenguks kõige tugevama vundamendi,“ selgitas Pruul. Eestisse naastes jagasid noortetööjuhid üheskoos oma kogemusi ja ideid, mida klubikülastustest nähti ja oma klubidesse kaasa võeti.
Nelja aasta vältel on jalgpalliliit andnud noortetööjuhtidele erinevaid tööriistu. Kaks esimest aastat keskenduti administratiivse ja organisatoorse poole korraldamisele, et luua eeldus sportliku kvaliteedi ehitamiseks. Möödunud aasta alguses liitus projektiga Põhja-Iirimaa koolitaja Alan Nixon, kelle eesmärk on klubide tööriistakasti suurendamine ja noortetöö kvaliteedi parendamine. „Väliseksperdi kaasamise soov oli anda noortetööjuhtidele väline perspektiiv, kes on teadlik Euroopa trendidest ning nägemusest, kuhu jalgpall liigub,“ selgitas Pruul. Kui alguses korraldati Nixoniga ühiseid seminare ning praktikaid, mindi tänavu aasta teises pooles üle mentorlusprogrammile. „Iga noortetööjuhi jaoks töötati välja spetsiifilised teemad ja küsimustikud, mis suunasid reflekteerima nii enda töö kui ka klubi noortetöö arengut. Iga kuu toimuvad noortetööjuhtide ja Alani vahel individuaalsed vestlused, kus neil on võimalus ausalt ja avatult analüüsida tehtud tööd ja arutada konkreetseid klubipõhiseid proovikive,“ ütles Pruul.
Pruuli sõnul alustati selle aasta lõpus 2025. aasta lõpuni vältava projektiga, kus Pruul ja Nixon külastavad kõiki klubisid, et veeta nende juures kaks päeva ja kohtuda nii treenerite, lapsevanemate kui ka juhtkonnaga. Lisaks jälgitakse treeningute läbiviimist ja analüüsitakse klubide töömetoodikat, et pakkuda praktilisi soovitusi ja tagasisidet. „Oluline on jälgida ka noortetööjuhi poolt läbiviidavat treeningut, et näha, kas ta teeb seda nõudmistest ja mängija perspektiivist lähtuvalt. Nii saame aru, kas noortetööjuht on suuteline nelja aasta jooksul kogutud teadmisi ka oma tööd edasi andma,“ rääkis ta. Klubikülastuste vahel jätkuvad tuleval aastal individuaalsed kohtumised ning samuti on plaanis kolmepäevane aastalõpukonverents Tallinnas.
Pruuli hinnangul on projekt ning noortetööjuhid teinud nelja aasta jooksul märkimisväärse arengu. „Projekti käivitamisel tekkinud noortetööjuhtide esmane skeptilisus asendus kiiresti arusaamaga, miks me midagi teeme – et luua eeldused hea keskkonna loomiseks. Ise on jalgpalliliidu tehnilise osakonna ühise pingutuse töö kvaliteeti keeruline hinnata, kuid tagasiside klubidelt ja noortetööjuhtidelt projektile on väga positiivne,“ ütles ta. Pruul lisas: „On näha, kuidas noortetööjuhtide arusaam on kasvanud ja klubide noortetöö on väljakutel läinud korrapärasemaks. Kuigi lõppeesmärgini on veel pikk tee, oleme loonud tugeva platvormi, millelt edasi liikuda.“
EJLi noortetööjuhtide projekti käivitas jalgpalliliit 2020. aastal ning selle eesmärk on arendada klubides välja väga heal tasemel ja klubi huvidest lähtuv noortesüsteem. EJLi noortetööjuhtide projektis lööb kaasa kümme Premium liiga ja viis Esiliiga klubi. Samuti osaleb projektis kaks klubi, kes rahastavad noortetööjuhti ise, niisamuti on kogu protsessi kaasatud ka EJLi akadeemia. Alates sellest aastast toetab projekti arengut logistikaettevõte Ferroline Group.
Pildil Mario Pruul. Foto: Liisi Troska/jalgpall.ee